Ministarstvo kulture poduprlo programe Udruge Ekomuzej Lepoglava

Podrška promociji lepoglavske čipke

Udruzi Ekomuzej Lepoglava Ministarstvo kulture ove je godine odobrilo tri programa koje je poduprlo s 20 tisuća kuna.

Na natječaju Ministarstva kulture za međunarodnu kulturnu suradnju, Udruzi su odobrena dva programa vezana uz sudjelovanje na međunarodnim festivalima čipke u Sloveniji te u Bosni i Hercegovini.

- Osnovni cilj programa je omogućiti međunarodnu kulturnu suradnju Lepoglave i lepoglavskih čipkarica s drugim čipkarskim centrima te proširiti suradnju na području čipkarstva i općenito nematerijalne kulturne baštine s drugim zemljama. Kroz ovaj program ostvarit će se promocija lepoglavskog čipkarstva, značajne nematerijalne baštine na UNESCO-voj listi, te stvoriti temelji ali i proširiti suradnja na daljnjim projektima – istaknuo je Dejan Bjelivuk, predsjednik Udruge Ekomuzej Lepoglava.

Ministarstva kulture je na natječaju za zaštitu nematerijalnih kulturnih dobara, Ekomuzeju odobrilo sredstva za program radionica lepoglavske čipke i tako poduprlo ovaj vrijedan projekt za očuvanje vrijedne baštine i umijeća izrade lepoglavske čipke. U programu radionice je edukacija vezana uz izradu složenijih motiva čipke.

- Ovo će biti već treći ciklus radionica koji se održavaju u organizaciji Udruge Ekomuzej Lepoglava. Program je značajan, kako sa stanovišta očuvanja nematerijalne kulturne baštine, tako i redovitih aktivnosti u skladu s UNESCO-vim statusom – rekao je Dejan Bjelivuk.

Uz Ministarstvo kulture, vrijedne programe lepoglavskog Ekomuzeja prepoznalo je i  Ministarstvo poljoprivrede, koje je Udruzi Ekomuzej Lepoglava odobrilo 12 tisuća kuna za organizaciju gospodarske manifestacije - Sajam tradicijskih rukotvorstva i starih zanata, koji je održan u sklopu manifestacije - 18. međunarodni festival čipke Lepoglava 2014.

Nalazite se ovdje: Vijesti Ministarstvo kulture poduprlo programe Udruge Ekomuzej Lepoglava